1234 North Avenue Luke Lane
South Bend, IN 360001
987.654.3216
987.654.3217
info@easyseo.com
support@easyseo.com

Bilişim Sektöründe Nerede Olmayı Hedefliyorsunuz

by

Bilişim Sektöründe Kariyer Hedefi

Bilişim sektörüne lise çağlarında ilgi duyup bu alana yönelmek isteyen çok sayıda gencimiz mevcut. Bunun haricinde Üniversitede okuyan veya tercih yapma aşamasında olan öğrencisi kardeşlerimiz üniversitede hangi üniversiteye ya da hangi bölüme gitmeleri gerektiğine dair endişeleri mevcut. Bundan 8-10 yıl önce yazılım piyasası daha yeni yeni parlamaya başladı, sosyal medyada, gazetelerde ve dergilerde geleceğin meslekleri arasında ilk sıralarda gösteriliyordu, şimdi 7-8. sıralara geriledi. Ülkemizde hangi meslek alanında iş imkanı doğarsa o alana inanılmaz bir akım oluşmakta talep patlaması oluşmakta. Meslek geleceğin mesleği veya çok para kazanılacak meslek olarak gösterilmekte buda 10.000 kişilik acık için 20.000 kişi uzmanlaşıyor buda bir süre sonra o iş dalında ihtiyaçtan daha fazla uzman personel işsiz kalıyor. Bu nedenden dolayı bu meslek dalında işsiz sayısı arta bilmektedir.

Bu bağlamda konuyu detaylı incelediğimizde Bilişim sektörünün diğer sektörlere oranla personel (uzman) ihtiyacı çığ gibi büyüyerek artmakta ve personel açığı karşılanamama durumu oluşmakta. Ayrıca bunun en basit açıklaması da ülkemizdeki internet ve bilgisayar kullanımımın nasıl arttığına bakarak çok daha net görebilmekteyiz.

Bilişim personeli eğitimi

Yazılım, Sistem ve Web Grafik uzmanlığı eğitimleri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)

 Bilgi Toplumu İstatistikleri’nden derlediği verilere göre 2013-2017 yılları arasında 10 ve üzeri çalışana sahip girişimlerde, bilişim teknolojilerinin kullanım oranı artışa geçerken bu dönemde hanelerin bilgisayar kullanımı yüzde 92’den yüzde 97,2’ye yükseldi. Araştırmaya konu olan dönemde, aynı şekilde 10 ve üzeri çalışana sahip olan girişimlerde internet erişim oranı yüzde 90,8’den yüzde 95,9’a; web sitesi sahipliği ise 53,8’den 72,9’a yükseldi.

Yukarıdaki istatistiksel bilgi ışığında ülkemizdeki Bilişim uzmanı ihtiyacı ciddi oranda arttığı ve buna uzman personelin yetersiz olduğunu görülmektedir.

Kariyer alanında öne çıkabilmek için bu sektörde rakiplerin önüne geçebilmek adına kendinizi geliştirecek eğitimler alarak fark yaratmak olacaktır.

Burada kritik soru şu olmalı ben bu konuda ne kadar iyim veya ben bu sektörün neresindeyim.

Yıllara dayanan tecrübeme göre şunu söyleye bilirim ki kendini yetiştiren üniversitedeki eğitimlerle yetinmeyip kurslarla kendi bilgi seviyesini (çıtasını) yukarılara taşıyan yazılımcı veya bilişim uzmanlarının boşta kalma şansı yok.

Bunu şöyle açıklamak isterim bundan 10 yıl öncesinde şirketlerdeki Bilgisayar sayısı ile şimdiki sayılarla karşılaştırırsak kurum ve firmaların teknolojide nereden nereye geldiğini çok daha net görebiliriz, buda bilişim personellerine olan ihtiyacın diğer sektördeki personele ihtiyaçlarından her zaman daha fazla olacağını göstermektedir

Eğer Bilişimde kariyer yapmayı hedefliyorsanız (ister lise ister üniversite mezunu olun) anahtarı Yazılım uzmanlığı, Sistem uzmanlığı , Web & Grafik ve Teknik çizim (autocad 3dax ve revit) konularında ciddi kurumlardan eğitim almanızı gerekmektedir.

Bu eğitimler sayesinde rakiplerinizden öne geçerek farkınızı ortaya koymuş olursunuz.


Recommended Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir